Tinkamas nuotekų tvarkymas – investicija į švaresnę ateitį
Alytaus miesto nuotekų valykloje įrengtas modernus nuotekų priėmimo mazgas. Tai pilnai automatizuotas kompleksinis įrenginys, skirtas nuotekų, į Alytaus miesto nuotekų valyklą atvežamų mobiliosiomis transportavimo priemonėmis, priėmimui, vežėjo identifikavimui, nuotekų debito apskaitai, mėginio paėmimui kokybinei analizei. Įrenginys yra pritaikytas darbui Lietuvos oro sąlygomis ištisus metus.
Nuotekų mazgas yra prijungtas prie esamos SCADA sistemos. Tai leidžia kaupti reikiamus duomenis, formuoti ataskaitas, bei analizuoti informaciją apie vežėjus, atvežtų nuotekų išpylimo laiką, kiekį (kiekvienos cisternos atskirai ir viso mėnesio), išmatuotus nuotekų parametrus ir kt.
Naujasis įrenginys įsigytas bendrovei „Dzūkijos vandenys“ įgyvendinant vieną iš projekto „Šalių bendradarbiavimo stiprinimas ir bendrų priemonių įgyvendinimas mažinant aplinkos taršą bei diegiant prevencinius veiksmus aplinkos apsaugai (LT–PL)“ veiklų.
Kokia šios veiklos nauda? Visos Alytaus miesto buitinės, gamybinės, komunalinės ir paviršinės (lietaus) nuotekos išleidžiamos į Nemuną. Projekto partneriai – Suvalkų miesto (Lenkija) vandentvarkos įmonė – nuotekas išleidžia į Carą Hańcza upę, kuri yra didžiausia Suvalkų upė regione ir yra Nemuno intakas. Taigi, abiejuose projekto miestuose nuotekos išleidžiamos į Nemuną, kuris galiausiai įteka į Baltijos jūrą. Todėl bendras projekto tikslas – sumažinti taršą išleidžiamose nuotekose ir sukurti veiksmingą taršos kontrolės stebėsenos sistemą, ypač prioritetinėmis pavojingomis medžiagomis.
Aplinkos būklę įtakoja ne tik įmonės, bet ir namų ūkiai, nuotekas tvarkantys savarankiškai. Projekto partneriai siekia skatinti sąmoningumą privačių namų gyventojų, kurių nuotekų sistemos neprijungtos prie centralizuotai tvarkomo nuotakyno. Tokių namų Alytaus mieste yra apie 360, o Suvalkų mieste – per 640. Pagrindinė priežastis – lėšų stygius ir gyventojų nenoras įsirengti būtiną infrastruktūrą.
Projekto „Šalių bendradarbiavimo stiprinimas ir bendrų priemonių įgyvendinimas mažinant aplinkos taršą bei diegiant prevencinius veiksmus aplinkos apsaugai (LT–PL)“ partneris – Suvalkų miesto (Lenkija) vandentvarkos įmonė (Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach).
Pagrindiniai projekto tikslai: sumažinti su nuotekomis į aplinką išleidžiamą taršą ir sukurti efektyvią nuotekų taršos kontrolės sistemą.
Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, į aplinką leidžiamos nevalytos ar netinkamai išvalytos nuotekos – antras pagal dydį paviršinių vandens telkinių taršos šaltinis po žemės ūkio. Tarša nuotekomis, arba kitaip – sutelktoji tarša, daro reikšmingą lokalią įtaką vandens telkiniams ir neabejotinai prisideda prie to, kad net 48 proc. jų neatitinka geros būklės kriterijų.
Projekto partneriai ragina gyventojus kartu imtis visų galimų būdų užkardyti atvejus, kai nelegalūs nuotekų vežėjai arba privatūs asmenys surinktas nuotekas išleidžia tam neskirtose vietose arba į šalia esančius vandens telkinius, tiesiogiai teršiant gamtą. Nuotekos, išleidžiamos į paviršinius vandenis be valymo ar tinkamos kontrolės, gali užteršti upes ir ežerus, ir net požeminius vandenis.
Projekto biudžetas 971 tūkst. Eur. Europos Sąjunga projektui skiria apie 776,8 tūkst. Eur (80 proc.) finansavimą, likusią dalį – 194,2 tūkst. Eur (20 proc.) – skiria UAB „Dzūkijos vandenys“. Projektas vykdomas pagal 2021–2027 m. Interreg VI-A Lietuvos ir Lenkijos programą.