Apie bendrovę
Įmonėms
Gyventojams
Geriamojo vandens tiekimas
Nuotekų tvarkymas
Ūkio-buities nuotekų šalinimas
Nuotekų valymas
Paviršinių nuotekų šalinimas
Kitos paslaugos
Abonentams ir vartotojams
UAB „Dzūkijos vandenys” darbuotojams
Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo kainos
Dažnai užduodami klausimai
Kitos paslaugos
ES projektai
Viešieji pirkimai
Siūlome darbą
Klausimai - atsakymai
Prašymo formos
Asmens duomenų apsauga
Nuotekų valymas
spausdinti
Pagrindinis Svetainės medis El.paštas
        Alytaus miesto nuotekų valykla

       Alytaus mieste visos nuotekų tinklais surenkamos nuotekos yra mechaniškai ir biologiškai išvalomos 1999 metais rekonstruotoje ir išplėstoje nuotekų valykloje. Valykla pagal išvalymo rodiklius atitinka šiandien šalies ir Europos Sąjungos keliamus reikalavimus nuotekų valymui, joje įdiegtas ir biogenų (azoto ir fosforo) šalinimas. Valyklos pajėgumas 33 tūkst. m3 per parą. Valykla turi dvi mechaninio ir biologinio valymo linijas. Kadangi nuotekų kiekiai gerokai sumažėję (vidutiniškai per parą atiteka 8,8 tūkst. m3), šiuo metu eksploatuojama viena linija, kurios pajėgumas 17 tūkst. m3 per parą.
      Valyklos rekonstrukcijos projektavimo darbai buvo vykdomi 1991–1995 metais, kai vandens suvartojimas Alytaus mieste, o tuo pačiu ir išleidžiamų nuotekų kiekiai, buvo daugiau nei tris kartus didesni lyginant su esamuoju laikotarpiu. Skaičiuojant projektinius pajėgumus, buvo vertinami galimi momentiniai maksimalūs apkrovimai. Todėl šiuo metu valyklos pajėgumai nėra optimaliai išnaudojami.
      Vienos iš didžiausių išlaidų nuotekų valykloje – elektros energijos išlaidos. Elektros energijos suvartojimas vertinamas pagal valykloje išvalyto BDS7 kiekį. Šio rodiklio kitimas bei palyginimas pateiktas diagramoje Kiekvienais metais į valyklą atitekančių nuotekų BDS7 koncentracija skiriasi, todėl atitinkamai elektros energijos suvartojimo rodiklis svyruoja. Nuo rekonstrukcijos į valyklą buvo investuojama nedaug ir naudojama mechaninė įranga yra susidėvėjusi. Todėl ataskaitiniais 2018 metais buvo pakeista naudojamos biologinės linijos įranga (orapūtes, maišykles, recirkuliaciniai siurbliai, oro difuzoriai) bei smėlio siurbliai. Tai turėjo įtakos el. energijos suvartojimo rodiklio kitimui.
      Nežiūrint to, kad nuotekos išvalomos pagal reikalavimus (neviršijami 2016-07-19 taršos leidime Nr. TLA.1/2016 nustatyti nuotekų užterštumo rodikliai), nuotekų išvalymo efektyvumas kas met mažėja.
      Nuotekų valyklos darbo kokybiniai rodikliai ataskaitiniais 2018 metais pateikti lentelėje.  

   

    

      Ruošiantis valyklos rekonstrukcijai dar 2011 metais buvo parengta valyklos mechaninės dalies rekonstrukcijos galimybių studija. 2015 metais parengtas valyklos rekonstrukcijos techninis projektas. Tuo tarpu, 2018 metais bendrovė investavo 360 tūkst. Eur į šiuo metu veikiančios biologinio valymo linijos technologinės įrangos pakeitimą ir tai davė efektą ne tik energetinių resursų naudojimui, bet ir šiek tiek pavyko pagerinti nuotekų išvalymo rodiklius.     

      Nuo 2014 metų po nuotekų valymo susidarantis dumblas tvarkomas Naujuose dumblo apdorojimo įrenginiuose, kur įdiegtos šiuolaikiškos technologijos sumažina susidarančio dumblo kiekį, dumblas stabilizuojamas ir neskleidžia nemalonaus kvapo. Pūdant dumblą per valandą išgaunama vidutiniškai 79 m3 biodujų, iš kurių pagaminama apie 184 kWh elektros energijos ir tiek pat šiluminės energijos. Centrifūgose dumblas nusausinamas iki 25 % sausumo ir išdžiovinamas juostinio konvejerio tipo džiovykloje. Per parą susidaro apie dvi tonos iki 2–5 % sausumo išdžiovintų dumblo granulių, kurios supilamos įdidmaišius ir saugomos tam įrengtuose sandėliuose. Išdžiovintas dumblas pagal LAND 20-2001 atitinka II kategoriją ir gali būti naudojamas tręšimui, rekultivavimui ir pan. Tad bendrovė nuo 2015 metų pradėjo dumblą atidavinėti ūkininkams auginamų kultūrų tręšimui. Įmonė pati parengia tręšimo planus, juos suderina ir nustatyta tvarka patvirtina. Ūkininkams telieka atlikti granulių transportavimo darbus ir jų įterpimą į dirvožemį. Išdžiovintame dumble yra daug azoto ir fosforo, tai yra puiki trąša. Todėl tikėtina, kad suinteresuotumas augs ir įmonei taip pavyks sutvarkyti visą esamą ir pagaminamą išdžiovintą dumblą. Ataskaitiniais metais iš viso ūkininkams atiduota 720 t pagamintų dumblo granulių. Tręšimo planų yra parengta pakankamai visam dumblo išvežimui.
   

      Nuo 2014 metų visas Alytaus miesto nuotekų valykloje susidarantis dumblas yra apdorojamas taikant modernias technologijas ir į laikinas dumblo saugojimo aikšteles daugiau nebetiekiamas. Tačiau ir toliau išlieka viena opių problemų tvarkant nuotekas – tai po valymo proceso sukaupto sandėliuojamo dumblo sutvarkymas. Dumblas sandėliuojamas išeksploatuotuose žvyro karjeruose, esančiuose Nemuno upės pakrantės apsauginėje zonoje arba šalia jos. Dugnas po dumblu minėtuose karjeruose yra laidus, todėl visi teršalai, nusifiltravę iš dumblo, su gruntiniais vandenimis patenka į Nemuną. Karjeruose sukaupta apie 300 tūkst. m3 dumblo, kasmet į juos patekdavo po 12–14 tūkst. m3 dumblo. Minėtas investicinis projektas apėmė naujai susidarančio dumblo pūdymo, sausinimo ir džiovinimo procesus. Tuo tarpu sukaupto dumblo sandėliavimo ar tolesnio jo panaudojimo problema liko neišspręsta.

 
UAB „Dzūkijos vandenys”
Adresas Pulko g. 75,
LT-62135 Alytus
Tel. (8 315) 73 470
Faks. (8 315) 55 586
El. paštas dzukvand@vandenys.lt
Klientų ir interesantų aptarnavimas
Tel. (8 700) 55 510
(visą parą)
DARBO LAIKAS: Pr A T K P Š S
7.30 - 16.00 nedarbo diena
(pietų pertrauka 11.30 – 12.00)
Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies) ir/ar jų identifikatorius. Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su privatumo politika.