Uždaryti


 
Abonentams ir vartotojams
UAB „Dzūkijos vandenys” darbuotojams
Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo kainos
Dažnai užduodami klausimai
Kitos paslaugos
ES projektai
Viešieji pirkimai
Siūlome darbą
Klausimai - atsakymai
Prašymo formos
Asmens duomenų apsaugaParos informacija
2019-10-17 Alytuje:

Patiekta
vandens m3
        

11 400 

Išvalyta
nuotekų m3
            

8 540 

Įvyko gedimų
vandentiekio tinkluose
 

  –

Įvyko gedimų nuotekų
tinkluose

–

 
Pagrindinis Svetainės medis El.paštas
2019-03-22 14:11:00
Nemokamas dumblas - puiki trąša

      Bendrovė „Dzūkijos vandenys“ ūkininkams siūlo pasinaudoti puikia galimybe – laukų tręšimui naudoti apdorotą nuotekų dumblą. Toks dumblas pagal norminį dokumentą „Nuotekų dumblo naudojimo tręšimui bei rekultivavimui reikalavimai“ LAND 20-2005 gali būti naudojamas kaip alternatyva cheminėms trąšoms.
       Bendrovėje pagal 2013 m. įdiegtą naują dumblo apdorojimo technologiją dumblas yra išpūdomas, nusausinamas, išdžiovinamas džiovykloje ir susmulkinamas. Tokio apdoroto dumblo Alytaus miesto nuotekų valykloje per metus susidaro apie 800 tonų.
       Kiekvieną mėnesį atliekami išdžiovinto nuotekų dumblo cheminiai tyrimai. Dumblo sudėtyje yra didelis biogeninių medžiagų kiekis: bendro azoto (N) – 26 – 40 g/kg, bendro fosforo (P) – 9 – 12 g/kg. Dumblas yra labai sausas, sausos medžiagos kiekis jame apie 96 – 98 %, organinių medžiagų – 67 – 70 %, pH – apie 6,8, jis nerūgština dirvos. Pagal patogeninių organizmų kiekį – A klasei ir yra naudotinas tręšimui.
       Pagal sunkiųjų metalų koncentraciją dumblas skirstomas į I, II ir III kategorijas. Tręšimui naudoti galima tik I ir II kategorijos dumblą. Alytaus m. nuotekų apdorotas dumblas naudojamas tręšimui priskiriamas II kategorijai.
       Alytaus miesto nuotekų valymo įrenginiuose išdžiovintą dumblą galima naudoti žemės ūkyje (grūdinių augalų, vaismedžių tręšimui), dekoratyvių augalų, energinių augalų, žaliavinių medžių ir krūmų plantacijų, plantacinių miško želdinių ar žėlinių, auginamų buvusiose žemės ūkio naudmenose auginimui, ar nederlingam dirvožemiui gerinti.
       Nuotekų dumblu draudžiama tręšti miško medelynus, daržoves ir vaisius (išskyrus vaismedžius). Taip pat taikomi specialūs apribojimai paviršinių vandens telkinių ir kt. zonoms pagal LAND.
       Bendrovė rengia nuotekų dumblo naudojimo tręšimui (žemės ūkyje) planus. Planas galioja 6 metus, per juos galimi 2 tręšimai kas 3 metus. Plane dumblo norma suskaičiuojama taip, kad nebūtų viršijami maksimalūs azoto, fosforo ir sunkiųjų metalų kiekiai per metus. Kiekvienu atveju tręšimo planas derinamas su savivaldybe, kurios administruojamoje teritorijoje vykdomas tręšimas, ir Aplinkos apsaugos agentūra.
       Dumblas supiltas į 1,5 kub. m talpos drėgmei atsparius didmaišius. Ant dirvos jį galima paskleisti trąšų barstytuvais. Išbarsčius, per 2 dienas dumblą reikia įterpti į dirvą. Vidutinė tręšimo dumblu (žemės ūkyje) norma, priklausomai nuo dumblo sudėties, yra 3,2 – 4,5 t/ha.
       Norint pasinaudoti galimybe tręšti laukus dumblo granulėmis, bendrovei, prieš rengiant tręšimo planą (žemės ūkyje), reikia pateikti:
       1. dokumento, suteikiančio teisę naudoti žemės sklypą nuosavybės dokumento arba nuomos sutarties kopiją; jei žemė nuomojama, reikalingas rašytinis žemės savininko sutikimas dėl jos tręšimo nuotekų dumblu;
       2. žemės sklypo planą su pažymėtomis numatytomis tręšti teritorijomis;
       3. prašymą tiekėjui (užpildomas vietoje) dėl nuotekų dumblo naudojimo, kuriame reikia nurodyti:
       3.1. jeigu sklype jau buvo naudotas tręšimui nuotekų dumblas - informaciją apie vėliausią dumblo naudojimą sklype (datą, panaudoto dumblo kiekį, dumblo kokybę, dumblo tiekėją),
       3.2. informaciją apie sklypo naudojimo paskirtį (numatomas auginti kultūras);
       4. dirvožemio mėginius tyrimams (1 mėginys (apie 0,7 kg) 5 ha plotui), už kurių tinkamą paėmimą atsako dumblo naudotojas;
       5. prašymus rajono savivaldybei ir Aplinkos apsaugos agentūrai dėl tręšimo planų derinimo (užpildomi vietoje).
       Numatyti tręšti žemės plotai, kurie yra apsauginėse paviršinių vandens telkinių zonose, tręšiami maždaug 3 kartus mažesne norma, o plotų, esančių apsauginėse paviršinių vandens telkinių juostose tręšti negalima visiškai, taip pat netręšiamos natūralios pievos ir ganyklos. Yra ir kitų tręšimui taikomų apribojimų, kuriuos reglamentuoja LAND 20-2005. Be to, dumblo naudotojas ne vėliau kaip prieš savaitę iki numatomo tręšimo privalo apie tai informuoti Aplinkos apsaugos departamentą (AAD). AAD – ui teikiamoje informacijoje turi būti nurodyta: tręšimo vieta, laikas, dumblo tiekėjas, dumblo kiekis. Dumblo naudotojas negali viršyti dumblo tiekėjo pateiktų tręšimo dumblu normų.
       Tręšimo (žemės ūkyje) plano rengimas (tik Alytaus m. nuotekų dumblo naudojimui), jo derinimas su atsakingomis institucijomis, dirvožemio mėginių tyrimas ir nuotekų dumblo tiekimas (atidavimas) atliekami nemokamai. Alytaus rajono ūkininkams dumblo granules bendrovė gali padėti transportuoti. Dėl granulių išvežimo į kitus rajonus kiekvienu atveju tariamasi atskirai.
       Informuojame, kad bendrovė nerengia projektų dumblo naudojimui pažeistoms teritorijoms rekultivuoti (tręšimo norma 100 t/ha) ir energinių augalų, miško medelynų, žaliavinių medžių ir krūmų plantacijų, plantacinių miško želdinių ar žėlinių, auginamų buvusiose žemės ūkio naudmenose auginimui (tręšimo norma 33 t/ha), nes tam reikalingi papildomi duomenys ir derinimas.
       Vertinant dumblą pagal įtaką augalų derliui, jis prilygsta ir netgi viršija savo efektyvumu mėšlą. Dumblas praturtina dirvožemį humusu, maisto medžiagomis, pagerina lengvesnių dirvožemių fizikines savybes.
       Nutekamųjų vandenų dumblą naudoja beveik visos šalys. Pavyzdžiui, Anglijoje žemės ūkyje sunaudojama iki 50 % viso dumblo. Suomijoje 31 % viso dumblo sunaudojama tręšimui, 17 % – miesto želdiniams, 33 % – pakelių apželdinimui ir gėlynams, 18 % – komposto gamybai. JAV dirvoms tręšti sunaudojama 75 % viso gaunamo dumblo.
       Lietuvoje tręšimui kol kas panaudojama tik apie penktadalis viso susidarančio dumblo.
       Šalyje atliktas ne vienas tyrimas, pagrindžiantis, kad dumblas yra gera trąša.

       Dėl išsamesnės informacijos prašome kreiptis: tel. (8 315) 55582, mob. tel. 8 655 61934, el. p. rkvedaraviciute@vandenys.lt.

 
UAB „Dzūkijos vandenys”
Adresas Pulko g. 75,
LT-62135 Alytus
Tel. (8 315) 73 470
Faks. (8 315) 55 586
El. paštas dzukvand@vandenys.lt
Klientų ir interesantų aptarnavimas
Tel. (8 700) 55 510
(visą parą)
DARBO LAIKAS: Pr A T K P Š S
7.30 - 16.00 nedarbo diena
(pietų pertrauka 11.30 – 12.00)
Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies) ir/ar jų identifikatorius. Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su privatumo politika.